Książki elektroniczne, zwane potocznie e-bookami, to książki dostępne w formie pliku elektronicznego. E-booki można czytać na komputerze lub specjalnym czytniku, a także na smartfonie i tablecie. W Polsce popularność e-booków rośnie, ale nadal jest ona stosunkowo niska w porównaniu do innych krajów europejskich i USA.
W ostatnich latach można było zauważyć gwałtowny wzrost popularności e-booków. Wynika to przede wszystkim ze zmiany sposobu korzystania z technologii. Coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety, a także czytniki e-booków. Dzięki temu można czytać książki w dowolnym miejscu i czasie.
E-booki mają również kilka innych zalet. Są one tańsze niż tradycyjne książki, ponieważ nie ma kosztów druku i opłat licencyjnych. Ponadto, dzięki temu, że są one dostępne w formie pliku elektronicznego, można je łatwo przechowywać i przeszukiwać. Niestety, e-booki mają też swoje wady. Przede wszystkim jest to ograniczona trwałość – pliki mogą się uszkodzić lub zniknąć bez śladu. Ponadto, czytanie e-booków może być męczące dla oczu, a także trudniejsze niż czytanie tradycyjnej książki.
Pomimo tych wad, e-booki zyskują coraz większą popularność na całym świecie. W Polsce jest ich jednak nadal stosunkowo mało. Wynika to przede wszystkim ze społecznego przyzwyczajenia do tradycyjnych książek oraz ich niższej ceny.
Niepokonani ebooki
Wpływ ebooków na rynek książek jest bezdyskusyjny. Umożliwiają one łatwy i szybki dostęp do wiedzy, a także pozwalają na znaczne ograniczenie kosztów związanych z jej nabyciem. Dzięki temu, że ebooki w atrakcyjnej cenie są coraz bardziej popularne, rynek książek jest coraz bardziej otwarty na ich sprzedaż. Warto jednak pamiętać, że ebooki mają też swoje wady. Przede wszystkim, nie można ich odtwarzać bez urządzenia elektronicznego. Oznacza to, że ebooki są dość podatne na awarie i uszkodzenia, a także mogą być łatwo pirackie.
Książki przeciwko ebookom
Książki przeciwko ebookom to głos w dyskusji na temat wpływu ebooków na rynek książek. Zdaniem autora, książki są lepsze niż ebooki ze względu na ich fizyczną formę, a także dlatego, że można je łatwiej czytać i oglądać. Autor uważa, że ebooki są zagrożeniem dla książek, ponieważ ich popularność może doprowadzić do tego, że książki staną się przedmiotami luksusowymi.